Jak wybrać miejsce na obóz? Przydatne wskazówki

Jak wybrać miejsce na obóz? Przydatne wskazówki

Spis treści

Zorganizowane pola kempingowe oferują przyłącza elektryczne, bieżącą wodę, toalety, a także wyznaczone miejsca na namioty, stoły czy ogniska. Jeśli jednak takie miejsca nie są dla Ciebie i masz dość hałasu i ludzi wokół, załóż własny obóz w dziczy. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze miejsce.

Grunt pod stopami to podstawa

Dobór miejsca do spania to najważniejsza decyzja przy rozbijaniu obozu. Aby rozstawić namiot, wybierz miejsce o płaskiej powierzchni. W przeciwnym razie możesz się wybić ze snu w środku nocy przygnieciony przez ścianę namiotu. Gwarantujemy, że nie jest to najlepszy sposób na przebudzenie. Upewnij się, że powierzchnia jest równa. Grunt bez ostrych wypukłości pomoże ci spać spokojnie. Dzięki temu naładujesz akumulatory na kolejny dzień wędrówki. Płaskie obszary pokryte trawą lub piaskiem też będą odpowiednim wyborem. Nocleg w zagłębieniach może być dobrą opcją, gdy dokucza silny wiatr. Jednak zdecydowanie nie nadaje się na obóz w deszczowe dni.

Otwartą przestrzeń lepiej wybierać w ładną pogodę Otwartą przestrzeń lepiej wybierać w ładną pogodę

Cień na wagę złota

Obóz bez cienia jest możliwy, ale nieco kłopotliwy. Cień jest niemal tak ważny jak grunt, na którym rozbijasz namiot. Pobudka o 7 rano, bo piekące słońce opiera się na namiocie, nie należy do najprzyjemniejszych. Lepiej oszczędzać sobie takich sytuacji. Dlatego szukaj miejsca, gdzie będziesz się mógł schronić od słońca – przynajmniej z rana. Cień to wielka ulga zwłaszcza na terenie bez drzew. Problem ten zawsze można rozwiązać, nosząc ze sobą zadaszenie. Wówczas będziesz szukać terenu, na którym możesz rozwiesić tarp.

Sprawdź jeszcze:

Alternatywy dla namiotu Co zabrać pod namiot

Patrz w górę

W trosce o własne bezpieczeństwo zawsze patrz w górę. Nie wybieraj miejsc pod martwą gałęzią. Nie usprawiedliwiaj się, że skoro drzewo wciąż stoi, to prawdopodobnie jest bezpieczne. To samo dotyczy uskoków i stromych ścieżek, z których może zejść lawina kamieni. Nie rozstawiaj namiotu pod luźną półką skalną. Pamiętaj o tego typu zagrożeniach. Matka Natura nie zawsze wybacza.

Szukaj miejsc, gdzie rozstawisz namiot i sprzęt Szukaj miejsc, gdzie rozstawisz namiot i sprzęt

Rozglądaj się wokół

Obóz to nie tylko grunt, cień i to, co nad Tobą. Równie ważne jest to, co wokół. Możesz nie chcieć biwakować tuż nad brzegiem rzeki z powodu komarów, spragnionych zwierząt czy ryzyka powodzi. Ale jeśli czerpiesz wodę z naturalnych źródeł, to z pewnością lepiej być blisko rzeki/strumienia itp. Wówczas nie nadwyrężysz sobie pleców, dźwigając wiadra wody ze źródła oddalonego o setki metrów.

Sprawdź, w czym najlepiej przechowywać wodę: bukłaki i pojemniki na wodę.

Jeśli prognoza zapowiada silne wiatry, zastanów się, czy nie wybrać miejscówki za dużymi głazami lub drzewostanem. Nie daj się złapać wichurze na otwartej przestrzeni – nie należy to do przyjemnych doświadczeń. I na koniec – lepiej, żebyś się rozbijał na miejscu już wcześniej użytkowanym. Zmniejszysz swoją ingerencję w naturę. Mimo że dzicz może się wydawać nieskończona, wcale taka nie jest. Ochrona przyrody powinna wejść każdemu w nawyk.

Gdy chodzi o prywatność

Chociaż posiadanie sąsiada może przynieść korzyści, to nie zawsze ma się ochotę na kolejną imprezę w odległości kilku metrów. Wyszukanie miejsca na obóz, w którym znajdziesz trochę prywatności, sprawi, że biwakowanie w głuszy będzie o wiele przyjemniejsze. To wcale nie musi oznaczać wielogodzinnego poszukiwania odosobnionej miejscówki. Wystarczy zejść z utartej ścieżki, by znaleźć ustronną i cichą przestrzeń.

Nocleg w okolicach formacji skalnych zabezpieczy przed wiatrem Nocleg w okolicach formacji skalnych zabezpieczy przed wiatrem

Ile miejsca potrzebujesz

Jeśli wędrujesz z plecakiem i rozbijasz tylko jeden namiot, nie potrzebujesz dużo przestrzeni. Alternatywnie jeśli wędrujesz w kilka osób i masz dużo sprzętu, musisz znaleźć większy obszar. Przestrzeń do spania i do przygotowywania posiłków to oczywiście 2 najważniejsze czynniki. Pamiętaj, by znaleźć takie miejsce, które pozwoli Ci na każdą aktywność. W końcu to, że śpisz pod namiotem, nie musi oznaczać rezygnacji z wygód.

Podporządkuj się

Przed wyruszeniem warto sprawdzić przepisy obowiązujące w okolicy, w której zamierzasz się rozbić. Parki narodowe, lasy narodowe, parki miejskie mają pewne ograniczenia i wymagania dotyczące obozowania. Ostatnią rzeczą, jaką byś chciał dostać, to mandat za niewłaściwe rozstawienie namiotu, brak odpowiedniego zezwolenia albo przypadkowe przekroczenie granicy. To samo się tyczy pozwoleń na rozpalenie ogniska.

Obóz powinien spełniać pewne warunki. Przestrzeń do rozstawienia namiotu, pobliskie źródła wody, odległość od głównego szlaku. To wszystko ma Ci ułatwić odpoczynek w głuszy. Istotne jest też to, by każdy użytkowany teren zostawić czystym i jak najmniej naruszonym.

Wyrusz na przygodę życia Wyrusz na przygodę życia

Autor: SOOV Autorzy