Jeśli nie namiot, to co? Alternatywy dla przenośnego M2
Spis treści
Mimo że namiot jest wciąż najpopularniejszym przenośnym M2, jest wiele innych opcji do rozważenia. Hamak, płachta czy tarp turystyczny pozwolą ci podróżować szybko i lekko. A nawet mogą zamienić obozowisko w luksusowy kemping.
Niezależnie od pory roku biwak jest jednym z najlepszych sposobów na obcowanie z naturą. Nawet jednodniowa mikroprzygoda może wystarczyć, by na chwilę zapomnieć o stresie i codziennych problemach. Jeśli wybierzesz odpowiedni sprzęt, nocowanie na powietrzu może być tak samo komfortowe jak hotel 5-gwiazdkowy. Odpowiedni śpiwór zagwarantuje ciepło nawet w najzimniejsze noce, a maty i materace wygodne podłoże. Z kolei namiot zapewni schronienie.
Płachta, tarp, hamak - alternatywy dla namiotuNie ma to jak zasypianie w przetestowanym namiocie – znasz jego dobre i gorsze strony. Jednak często jego noszenie jest niepraktyczne. Bardziej przydaje się lżejsza i bardziej kompaktowa alternatywa. Podróżnicy decydują się na różne zamienniki namiotów, żeby zaoszczędzić miejsce w bagażu i zyskać na czasie – rozstawianie namiotu często zabiera dużo cennych minut. Oto kilka alternatyw dla namiotów z listą zalet i wad – dzięki nim wybierzesz najlepszą dla siebie opcję.
Płachta biwakowa
Płachta biwakowa to skrzyżowanie śpiwora z namiotem. Ty i twój śpiwór wchodzicie do środka i zapinacie płachtę, aby chronić się przed warunkami atmosferycznymi. W przeciwieństwie do zwykłego śpiwora płachta w okolicy głowy jest podwyższona. Ta część jest wykonana albo z siateczki albo z takiego samego materiału, co reszta płachty. To rozwiązanie ma zapobiegać przedostawaniu się owadów i chronić twarz przed światłem słonecznym. Przechowuje się ją tak samo jak śpiwór – zwykle w worku kompresyjnym.
Ze względu na dobrą izolację często wykorzystują ją piechurzy. Zazwyczaj płachty biwakowe nie są wodoodporne, dlatego warto mieć też zadaszenie, jak i dodatkową podłogę, która zapewni suchość. Przyda się też mata bądź materac, które dodadzą wygody na nierównym i twardym podłożu.
Zalety płachty biwakowej | Wady płachty biwakowej |
|
|
Tarp turystyczny
Tarpy to prawdopodobnie najprostsza i najszybsza alternatywa dla namiotu. Wykonuje się je w większości z tych samych materiałów, co namioty i hamaki. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe takie, jak śnieg, deszcz i wiatr, najlepiej używać zadaszenia w połączeniu z hamakiem lub łóżkiem polowym. Ale nie są to dobre metody izolacji i służą jedynie jako bariera między tobą a złą pogodą.
Rozłożenie tarpu zwykle trwa kilka minut. Do jego zabezpieczenia zwykle służą liny i śledzie – dzięki nim nie odlecą wraz z lekkim czy silnym wiatrem. Tarp można wykorzystywać na wiele sposobów. Możesz go używać jako zabezpieczenia przed wilgocią, nakrywać się nim w czasie deszczu, wieszać między drzewami lub podpierać kijami trekkingowymi, aby stworzyć strukturę przypominającą namiot.
Zalety tarpu | Wady tarpu |
|
|
Hamak
Jeśli ani deszcz i śnieg, ani wiatr i zimno nie stanowią dla ciebie problemu, hamak będzie najlepszą alternatywą dla namiotu. Spanie w hamaku nie musi oznaczać bólu pleców. To może być kojące doświadczenie, gdy będziesz się lekko kołysał, spoglądając w gwieździste niebo. Hamaki wykonywane są z różnych materiałów. Można je rozkładać na kilka sposobów – zwykle konstrukcję zawiesza się między drzewami lub rozstawia na metalowym stojaku. Hamak może być płaski lub zakrzywiony, mieć prostokątny, okrągły lub trójkątny kształt. Są hamaki pojedyncze i takie, które mieszczą 2, a nawet 3 osoby.
Niektóre mają przezroczystą, tkaną siatkę, inne są przyciemniane, aby nadawały się do spania. Do spania na zewnątrz najlepiej będzie się nadawał hamak z moskitierą. Można też dokupić moskitierę specjalnie przeznaczoną na ten cel. W ten sposób owady będą się trzymały od ciebie z daleka. Osobną kategorię stanowią hamaki z tarpem. Jeśli wejdziesz do śpiwora albo włożysz do hamaka koc, będzie ci jeszcze wygodniej i cieplej w nocy. Przez zakupem zawsze sprawdź, ile kilogramów maksymalnie może dany model udźwignąć.
Więcej o hamakach możesz przeczytać TUTAJ.Zalety hamaka | Wady hamaka |
|
|
Chociaż istnieje wiele sposobów i powodów, by biwakować bez namiotu, to wciąż pozostaje on najpopularniejszą formą schronienia. Zapewnia najlepszą ochronę przed złą pogodą i owadami. Jest pojemny i wygodny. Pozwala w ciepłych i suchych warunkach przeczekać największą ulewę.
Może Cię też zainteresować:
Ekwipunek pod namiot Wędrowanie na lekkoAutor: SOOV Autorzy