Jak się ubrać na skitury? 4 sprawdzone porady dla pań

Jak się ubrać na skitury? 4 sprawdzone porady dla pań

Spis treści

Czasami przygotowanie odpowiedniego sprzętu (latarka, sonda lawinowa, łopata śnieżna) czy trasy na skitury może cię tak pochłonąć, że kwestia właściwej odzieży zostaje daleko w tyle. A jeżeli pominiesz tak ważny punkt – w najlepszym wypadku może się skończyć zrujnowanym wypadem.

Wybierając się w trasę na skitury, na pewno wiele razy popełniłaś ten błąd. Nie przywiązywałaś wagi do warstw odzieży, w wyniku czego jedna część ciała była przepocona, a inna przemarznięta. Oto kilka prostych rad, które pomogą ci uniknąć podobnych sytuacji.

Miej ze skiturów radochę i wracaj z każdej trasy bezpiecznie! Utrzymanie odpowiedniej termiki ciała to podstawa

1. Postaw na merino

Zaopatrz się w bieliznę i skarpety z wełny merino, z mieszanki merino i włókien syntetycznych lub z tkanin z technologią szybkoschnącą. W ten sposób utrzymasz ciepło ciała nawet wówczas, gdy się spocisz. Powłoki antybakteryjne i wełna merynosowa sama w sobie zmniejszają ryzyko namnażania bakterii, co utrudnia powstawanie nieprzyjemnych zapachów – co jest dodatkowym plusem. Jeśli cierpisz na syndrom zmarzlucha, możesz wziąć ze sobą softshell. Jest elastyczny, oddychający i przyjemnie dogrzewa. Obowiązkiem wręcz jest posiadanie odpornej na warunki atmosferyczne warstwy hardshell.

Koszulka termoaktywna i getry termoaktywne - Hi-Tec Lady Ikar

2. Zabierz więcej

  • 2 pary rękawiczek – cieńsza para do pięcia się w górę, grubsza do zjeżdżania na nartach
  • dodatkowe okulary – przeciwsłoneczne lub gogle do wspinania się, suche gogle do zjazdów
  • dodatkowa czapka
  • kurtka puchowa – kompresyjna, najlepiej z kapturem, przyda się, gdy robisz przerwy i gdy zjeżdżasz ze szczytu

Niektóre panie biorą jeszcze ze sobą nadprogramowe getry/legginsy. Gdy temperatura ciała jest właściwie regulowana, nie będziesz ich potrzebować. Ale jeśli masz tendencję do wzmożonego pocenia się w trakcie wędrówek, weź drugą parę.

3. Warstwy nakładaj stopniowo

To może być wyjątkowo trudne w mroźne dni, ale puchówkę zostaw w plecaku. Na trasie rozgrzejesz się bardzo szybko, a spocić się jest łatwo – nawet się nie zorientujesz, że to się już dzieje. Jeżeli dzień jest względnie ciepły, zdejmij warstwy wierzchnie i zostań w bieliźnie termicznej. Kurtkę miej zawsze pod ręką. Jeśli jest zimno lub nadciąga deszcz czy śnieżyca, nałóż hardshell (puchówkę jeszcze zostaw w plecaku). Wykorzystaj otwory wentylacyjne, kaptur czy kominiarkę, by regulować temperaturę ciała. Kaptur na głowie, buff naciągnięty na uszy czy mankiety założone na rękawice mogą zrobić ogromną różnicę.

The North Face Impendor Powerdry Jacket The North Face Impendor Powerdry Jacket

4. Przebierz się

Gdy tylko dotrzesz do celu swojej wędrówki, ściągnij plecak i zacznij się przebierać. Możesz pstryknąć jedno zdjęcie lub napić się wody, jeśli jesteś mocno spragniona, ale zaraz po tym załóż suche rękawiczki i czapkę. Nałóż kurtkę puchową, a gdy jest taka konieczność – na nią hardshell. Te pierwsze minuty są kluczowe do utrzymania ciepła, które wypracowałaś. Łatwo go stracić i trudno potem odzyskać. Jeśli robisz sobie przerwę na jedzenie lub czekasz na znajomych i wiesz, że potrwa to kilka minut, pozapinaj wszystkie zamki, naciągnij kaptur lub załóż puchówkę. Zrób coś, co powstrzyma ciało przed zbytnim wychłodzeniem podczas przerwy.

Ubiór na skitury to ważna rzecz. Dodatkowa para skarpet czy rękawiczek to suchość, a suchość znaczy ciepło. Miej ze skiturów radochę i wracaj z każdej trasy bezpiecznie! Miej ze skiturów radochę i wracaj z każdej trasy bezpiecznie!

Autor: SOOV Autorzy