Jak przygotować się na wyprawę jednodniową, a jak na trzydniową?

Jak przygotować się na wyprawę jednodniową, a jak na trzydniową?

Spis treści

Wybierając się w góry, musisz myśleć o odpowiednim przygotowaniu. Dobra organizacja to podstawa. Pamiętaj, że inaczej spakujesz się na jednodniową wycieczkę, a inaczej na trzydniową eskapadę.

Plecak turystyczny – jaki model wybrać?

Cały wybrany przez Ciebie bagaż spocznie w plecaku, dlatego wybór odpowiedniego modelu jest tutaj sprawą kluczową. Niezależnie od pojemności plecak powinien cechować się kilkoma ważnymi elementami. Odpowiedni system nośny, który zapewni Ci wygodę nawet przy dużym obciążeniu, sprawi, że będziesz w stanie przejść więcej, niż Ci się wydaje. Wygodny tylny panel pozwala na dobry przepływ powietrza, dzięki czemu nawet przy wymagającej trasie będziesz czuć się komfortowo. Pas biodrowy może odciążyć ramiona nawet do 70%, zmieniając środek ciężkości, a pas piersiowy stabilizuje plecak. Te wszystkie cechy sprawiają, że możesz w pełni skupić się na trasie. Jednodniowy wypad w góry oznacza mniejszą ilość rzeczy, dlatego też plecak o pojemności do 25 litrów powinien zdecydowanie wystarczyć. Dobrze dobrany plecak ułatwi Ci wędrówkę Dobrze dobrany plecak ułatwi Ci wędrówkę Trzydniowa, weekendowa wyprawa wiąże się z większą ilością bagażu, dodatkowymi akcesoriami takimi jak zapas żywności, czy też śpiwór. W związku z tym większy komfort i brak ograniczeń przy pakowaniu zapewni większa pojemność np. 40-50 litrów. Poza pojemnością wybierz plecak z dużą liczbą kieszeni, które pomogą Ci dobrze ulokować bagaż i ułatwią szybkie odnalezienie potrzebnych akcesoriów. Ważnym elementem będzie też pokrowiec przeciwdeszczowy, który zabezpieczy zawartość plecaka przed przemoczeniem. Troki kompresyjne oraz dodatkowe zapięcia pozwalają na łatwe manewrowanie plecakiem w zależności od potrzeb.

Co włożyć do plecaka na jednodniową wyprawę?

Podczas pakowania plecaka należy pamiętać o tym, że cały dzień będziesz nosić go na plecach, dlatego warto ograniczyć się do najistotniejszych rzeczy, które mogą Ci się przydać. Przed wyjściem najlepiej przygotuj sobie listę, która ułatwi skompletowanie bagażu, a podczas pakowania pomoże Ci nie zapomnieć niczego, co powinno znaleźć się w plecaku.
  1. Mapa – niezależnie od tego, czy wybierasz się na znaną trasę, czy też zamierzasz trzymać się wytyczonego szlaku, mapa po prostu musi znaleźć się w Twoim plecaku. W razie pomyłki na szlaku to właśnie mapa pomoże ustalić Ci, gdzie się znajdujesz. Mapa pozwoli także zmienić drogę, kiedy warunki pogodowe nie pozwolą przejść wyznaczonej trasy.
  2. Wodę/termos z herbatą/izotonik – wyjście w góry to wysiłek fizyczny, dlatego też pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Bez wody w górach możesz szybko zasłabnąć, do tego dochodzą bóle głowy oraz drżenie organizmu, dlatego też zawsze powinieneś mieć ze sobą zapas płynów.
  3. Prowiant – tak jak wspomnieliśmy wyjście w góry to wysiłek fizyczny, który wiąże się z dużym spalaniem kalorii, dlatego zabierz ze sobą wysokoenergetyczne przekąski, które nie zajmują wiele miejsca, np. batony proteinowe, suszone owoce lub czekoladę.
  4. Latarka – może się zdarzyć, że zboczysz ze szlaku lub po prostu się zgubisz, a wtedy dotarcie do wytyczonego celu może się znacznie przedłużyć. Czołówka będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem, ponieważ sprawi, że będziesz mieć wolne dłonie. Latarka przydaje się także w sytuacjach kryzysowych, ułatwiając wezwanie pomocy.
  5. Naładowany telefon i powerbank – i nie chodzi tutaj tylko o szybkie wstawienie posta do mediów społecznościowych, ale przede wszystkim o możliwość wykonania połączenia alarmowego.
  6. Apteczka – dobrze wyposażona apteczka to zbawianie na szlaku. Wewnątrz schowaj się tabletki przeciwbólowe, plastry, bandaż, środek odkażający, środek na ból brzucha, czy też folia NRC. Dodatkowo w ciepłe miesiące zaopatrz się w preparat na komary.

Co zabrać ze sobą na trzydniową wycieczkę?

Tutaj lista będzie dłuższa, jednak jej podstawą może być powyższe wypunktowanie. Pamiętaj o zabraniu odpowiedniej ilości bielizny czy kosmetyczce z podstawowymi środkami higieny osobistej. Kije trekkingowe odciążają kolana i kręgosłup, co przy długich wyprawach jest naprawdę wygodne. Dodatkowo mogą się przydać w awaryjnych sytuacjach. Jeżeli w planach masz przygotowywanie posiłków na świeżym powietrzu, zadbaj o kartusz gazowy i palnik, zestaw lekkich i wytrzymałych naczyń, niezbędnik i kubek termiczny. Wybierając jedzenie, możesz zabrać ze sobą liofilizaty, które cechują się niewielką wagą. Ponadto pamiętaj, że zawartość plecaka najlepiej dopasować do warunków pogodowych, czy też pory roku. Kije trekkingowe odciążą Twoje kolana i kręgosłup

Ubranie w góry, czyli polary, odzież termiczna i kurtki przeciwdeszczowe

Przy wyborze ubrań kluczem do zwycięstwa jest tutaj ubiór na cebulkę. Jako pierwsza warstwa dobrze sprawdza się bielizna termoaktywna damska  i bielizna termoaktywna męska lub klasyczna koszulka z dobrze oddychającego materiału, takiego jak bawełna, czy też wełna merino. Jedną z warstw powinna być ciepła bluza bądź lekki polar, który ogrzeje podczas nagłego załamania pogody. Pogoda w górach potrafi się bardzo szybko zmienić, dlatego zabierz ze sobą coś wodoodpornego, najlepiej kurtkę z membraną, która osłoni Cię przed opadami. Wygodne spodnie z lekkiego, szybkoschnącego i oddychającego materiału świetnie sprawdzają się podczas aktywności fizycznej. Zwróć uwagę na krój, wybierając takie modele, które nie będą krępować ruchów. W chłodniejsze dni załóż dodatkowo legginsy lub kalesony termoaktywne dla zwiększenia komfortu cieplnego. Możesz też wybrać spodnie softshellowe, które chronią przed wiatrem i wodą. Nie zapomnij o takich drobiazgach jak skarpety, czapka czy też chusta wielofunkcyjna.

Buty trekkingowe

Kolejny ważny krok to odpowiednie buty, które zapewniają  bardzo dobrą przyczepność do podłoża, a także chronią nogi przed otarciami. Buty w góry wyróżniają się typowym górskim bieżnikiem, wykonanym z przyczepnej i wytrzymałej gumy. Zwróć także uwagę na odpowiednią amortyzację. To właśnie ona sprawia, że mięśnie i ścięgna są odciążone, co zwiększa wygodę i bezpieczeństwo chodzenia. Jeżeli możesz, wybierz buty z membraną. Dlaczego? Tutaj wraca jak bumerang temat pogody w górach. Chyba nie ma nic bardziej nieprzyjemnego, niż wędrówka w przemoczonych butach. Wodoodporne membrany ochronią nogę przed deszczem, czy też błotem na trasie, nie tracąc przy tym na oddychalności.

Autor: SOOV Autorzy