Co to jest survival? Definicja i znaczenie sztuki przetrwania.
Kierując się definicją, survival, czyli z języka angielskiego – sztuka przetrwania, to rodzaj aktywności, mającej na celu gromadzenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do przetrwania w ekstremalnych warunkach. W zależności od rodzaju obranego szkolenia, mogą to być niesprzyjające warunki związane na przykład z klęską żywiołową, przetrwaniem poza cywilizacją w trakcie wojny czy nawet zgubieniem się w lesie.
W praktyce survival jest więc procesem nauki nietypowych w dzisiejszych czasach umiejętności, które pozwolą nam przetrwać w dziczy, bez dostępu do nowoczesnych technologii, elektryczności, sklepów i wszelkich innych udogodnień cywilizacyjnych.
Szczególnie w dobie konfliktów zbrojnych, sztuka przetrwania zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Opanowanie kilku podstawowych umiejętności zwiększa szansę na przetrwanie w odciętym od elektryczności mieście, a pełne szkolenie pozwoli sprawnie funkcjonować nawet głęboko w lesie, z dala od jakiegokolwiek, standardowego schronienia.
Podstawy survivalu – kluczowe umiejętności i wiedza
Sztuka przetrwania to szeroki termin – w końcu aby przetrwać, potrzebne jest co najmniej kilka kluczowych umiejętności. No bo ile przetrwa ktoś, kto wie jak zdobyć pożywienie, ale nie ma pojęcia o odpowiednim schronieniu lub nie wie, jak przefiltrować wodę? Jakie są więc podstawy sztuki przetrwania?
Na survival składają się trzy strefy:
- Wiedza
- Umiejętności
- Emocje
Wiedza to najszersza ze stref – obejmuje na przykład wiedzę na temat zwierzęcych tropów czy rozpoznawania i wykorzystania dzikiej roślinności. To także szereg informacji dotyczących nawigacji w terenie i określania czasu, na przykład na podstawie odległości słońca od horyzontu.
Oprócz wiedzy, w survivalu istotna jest również praktyka, a więc odpowiednie umiejętności. To obszar czystej praktyki, na który składają się konkretne zdolności motoryczne – umiejętność rozpalenia ognia, obsługa kompasu i mapy czy wspomniane wyżej uzdatnianie wody, a nawet budowa schronienia.
Ostatnią strefą, jaką należy opanować podczas nauki sztuki przetrwania, są emocje. Dla początkujących survivalowców może być to dosyć niespodziewane, ale niestety – nawet największy kozak w dobie dowolnego rodzaju kryzysu, a już na pewno w przypadku zagrożenia życia, może stracić głowę, poddając się silnym emocjom. Jest to najcięższy do opanowania obszar, który w dodatku dosyć ciężko trenować na co dzień.
Logiczne działanie w stresie to jednak umiejętność niezbędna do przyswojenia – w końcu nawet najlepiej wyćwiczony praktyk z ogromną wiedzą, może nagle stracić głowę w obliczu katastrofy.
Niezbędnik przetrwania – lista podstawowego sprzętu
Oczywiście ciężko wyobrazić sobie survival bez odpowiedniego przygotowania. Chociaż sztuka przetrwania opiera się na przeżyciu bez nowoczesnych technologii i ogromu sprzętu, to każdy stary fan sztuki przetrwania podstawowe wyposażenie trzyma w swoim plecaku ucieczkowym. Co się w nim znajduje i czym jest taki plecak?
Po samej nazwie tego wyposażenia można domyślić się, że plecak ucieczkowy to zestaw sprzętów niezbędnych do przetrwania w obliczu kryzysu – przygotowany tak, aby w nagłej sytuacji szybko zbiec, bez potrzeby szukania i pakowania niezbędnych przedmiotów.
Zazwyczaj znajdziemy w nim takie przedmioty jak:
- kompas i mapa,
- latarka (często czołówka),
- multitool, scyzoryk lub zwykły nóż survivalowy,
- żywność długoterminowa,
- kubek termiczny lub manierka,
- menażka turystyczna lub inne akcesoria kuchenne,
- apteczka, wyposażona w niezbędne opatrunki i podstawowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe,
- odpowiednia odzież,
- akcesoria noclegowe, a w tym przede wszystkim śpiwór.
Ci lepiej przygotowaniu w swoim plecaku posiadają także krzesiwo, zapałki lub zapalniczkę, środki owadobójcze, czy przydatną w dziczy linę paracord. Niektórzy pakują także namioty.
Kim jest preppers?
Ze względu na pokrywanie się wymaganych umiejętności, survival bardzo często mylony jest z preppingiem. Pewnie nieraz słyszałeś takie określenie jak “preppers” – co ono oznacza? Czy można nazwać tak fana survivalu? Warto wyjaśnić tę kwestię i rozróżnić od siebie te dwa pojęcia, bo mimo wielu wspólnych cech – nie jest to to samo.
Preppers to osoba, która przygotowuje się na przetrwanie sytuacji kryzysowych we własnym domu. Do kryzysów tych zaliczamy, tak jak w przypadku survivalu, między innymi katastrofy naturalne, awarie infrastruktury, kryzysy ekonomiczne oraz konflikty zbrojne. Celem preppingu jest osiągnięcie jak największej samowystarczalności i gotowości na przetrwanie w trudnych warunkach w obrębie wybranego przez siebie miejsca.
Choć prepping i survival mają wiele wspólnego, to różnią się pod względem podejścia i celów. Survivalowiec skupia się przede wszystkim na umiejętnościach przetrwania w terenie, walczy o tu i teraz, podczas gdy preppers koncentruje się na długofalowym przygotowaniu, zbierając zapasy żywności, wody, leków i innych, niezbędnych przedmiotów. Dba także o schronienie, które survivalowiec w zasadzie “nosi ze sobą”. Preppers jest w stanie zebrać taką ilość niezbędnych przedmiotów i pożywienia, które pozwolą zabunkrować się nawet na wiele miesięcy w jednym miejscu.
Czym charakteryzuje się survival militarny?
Survival możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje: survival zielony, miejski i militarny. Dwa pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, skupiają się kolejno na przetrwaniu w dziczy i mieście, ale o co chodzi z survivalem militarnym? Czy dotyczy on konfliktu zbrojnego? Okazuje się, że niekoniecznie.
Survival militarny (lub paramilitarny) w zasadzie przypomina szkolenie wojskowe. Polega na nabyciu i utrzymaniu umiejętności, które pozwolą zachować sprawność i życie w celu wykonania określonego celu, z naciskiem na utrzymanie sprawności w celach militarnych. W ramach survivalu tego typu przeprowadza się m.in. szkolenie sanitarne, łącznościowe lub strzeleckie.
Jak przetrwać w lesie bez niczego? Najlepsze techniki i strategie
Zaraz po survivalu militarnym, najpopularniejszą formą sztuki przetrwania jest survival zielony, czyli dosadniej mówiąc – leśny. To właśnie on skupia się na umiejętnościach i technikach pozwalających przetrwać w dziczy i to właśnie jego najczęściej wybierają rekreanci, szukający dodatkowej rozrywki – jest on bowiem najprostszy do samodzielnej nauki i łączy w sobie równie ciekawe odkrywanie przyrody, a często także podróżowanie po przepięknych, leśnych okolicach.
Jak więc przetrwać w lesie bez niczego? Najpopularniejsza technika zakłada kilka etapów działania:
- Schronienie – podstawowy, pierwszy etap, czyli odnalezienie lub zbudowanie schronienia. Możesz wykorzystać naturalne osłony, np. jaskinie, przewrócone drzewa czy zagłębienia terenu, albo przy użyciu odpowiednich umiejętności zbudować szałas lub prowizoryczne schronienie na konarach, jeśli istnieje obawa o drapieżniki. Nawet jeśli posiadasz ze sobą mały namiot, wybór odpowiedniego miejsca jest bardzo istotny! Warto wybierać miejsca, które w naturalny sposób ochronią Cię przed wiatrem czy nadmiarem deszczu. Warto wybierać okolice zbiorników wodnych.
- Ogień – po wyborze schronienia konieczne jest zapewnienie sobie ciepła. Na dłuższą metę nawet najlepsze ubrania i ciepły śpiwór nie dadzą rady, dlatego konieczne jest rozpalenie ognia. Niektórzy wykorzystują krzesiwo, zapałki i zapalniczki, ale warto posiąść umiejętność jego rozpalania bez użycia darów cywilizacji. Istnieją trzy podstawowe techniki – za pomocą tarcia i miękkiego drewna, z wykorzystaniem kamieni tworzących iskrę, oraz przy użyciu soczewki, która skupi promienie słoneczne.
- Woda – niezbędna do przeżycia. Człowiek jest w stanie wytrzymać bez niej zaledwie trzy dni. Właśnie dlatego na schronienie warto wybierać okolice zbiorników wodnych, a uzdatnianie wody to jedna z najbardziej podstawowych umiejętności survivalowych. Niektórzy dbają o wyposażenie w specjalne filtry do uzdatniania, ale w dziczy można je zrobić samodzielnie, wykorzystując zjawisko osmozy. Najprostszym rozwiązaniem jest jednak picie wody płynącej ze strumieni lub rzek, najlepiej po przegotowaniu.
- Pożywienie – w parze z nawodnieniem idzie oczywiście pożywienie. Jeśli nie masz zapasu żywności liofilizowanej, musisz zdać się na dary natury – jadalne rośliny, grzyby, dzikie owoce czy ryby. Niektórzy decydują się na tworzenie prowizorycznych pułapek na króliki, ale zanim zdecydujesz się na ten krok, koniecznie sprawdź, czy w wybranej przez Ciebie okolicy, polowanie na własną rękę jest legalne!
Czynniki wpływające na przeżycie w sytuacjach kryzysowych
Przetrwanie w dziczy zależy nie tylko od znajomości technik survivalowych, ale także od psychiki, kondycji fizycznej i otoczenia. Kluczowym czynnikiem jest nastawienie psychiczne – zachowanie spokoju, zdolność podejmowania racjonalnych decyzji i unikanie paniki może uratować życie w wielu sytuacjach!
Równie istotna jest adaptacja do zastanych warunków – znajomość lokalnej fauny i flory, umiejętność oceny zagrożeń oraz odpowiednie gospodarowanie energią. Dodatkowo kluczowe są także warunki atmosferyczne, dostępność wody i pożywienia oraz umiejętność odnalezienia drogi do cywilizacji.
Czy warto opanować sztukę przetrwania?
Sztuka survivalu uczy samodzielności, zaradności i odporności na stres. Umiejętność przetrwania w trudnych warunkach może okazać się nieoceniona nie tylko w ekstremalnych sytuacjach, ale także w codziennym życiu, a szczególnie w dobie kryzysów zbrojeniowych.
Rozwijanie umiejętności survivalowych to także doskonała forma rekreacji i kontaktu z naturą, która pozwala lepiej zrozumieć świat przyrody. Można traktować ją jako ciekawą formę turystyki i miło spędzić czas – zarówno w samotności, jak i grupie znajomych! Zdecydowanie warto więc spróbować survivalu, ale to, czy jest to Twoja forma rozrywki – musisz zdecydować sam!
Autor: SOOV Autorzy