Okulary przeciwsłoneczne - obowiązek w górach wysokich
Spis treści
Okulary przeciwsłoneczne pełnią ważną funkcję. Nie tylko dodają uroku i charakteru osobie, która je nosi. Przede wszystkim mają chronić przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. A jeśli wybierasz się w góry wysokie, profesjonalne okulary są wręcz obowiązkiem.
Bono, Audrey Hepburn, John Lennon czy Jackie Onassis - każdą z tych osób kojarzymy m.in. dzięki okularom, które nosi/nosiła. Ale okulary to nie tylko stylowy dodatek do garderoby. Na pierwszym miejscu znajduje się ich praktyczna funkcja - ochrona przed promieniowaniem UV, która nabiera jeszcze większego znaczenia, gdy wybierasz się w góry.
Dlaczego potrzebujesz okularów przeciwsłonecznych w górach wysokich?
Mimo że zagrożenia związane z górami są z reguły oczywiste, to te spowodowane ekspozycją na słońce na dużych wysokościach bywają pomijane. Okulary przeciwsłoneczne ułatwiają widzenie w słoneczny dzień, zarówno na drodze, jak i na wodzie. Noszenie odpowiednich okularów jest najlepszą ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym i przed krótko- i długotrwałym uszkodzeniem wzroku. Gdy jeździsz na nartach, wspinasz się czy wędrujesz w górach wysokich, musisz chronić swoje oczy w sposób szczególny.
Okulary w górach wysokich to wręcz obowiązekJakie niebezpieczeństwa związane z ekspozycją na słońce czyhają w środowisku wysokogórskim?
Im wyżej, tym większe narażenie na promieniowanie słoneczne. Każde 1000 m wysokości wyżej to średnio o 10% (od 4% do 16%) większa ekspozycja na promieniowanie. Światło UVB jest szczególnie niebezpieczne. Dodatkowo śnieg odbija od 80% do 90% promieniowania słonecznego w porównaniu z 20% na powierzchniach nieośnieżonych. Natężenie promieniowania słonecznego jest zatem 1,5 razy większe na wysokości 2000 m i 2,5 razy większe na wysokości 4000 m niż na poziomie morza. Ekspozycja będzie się różnić w zależności od grubości warstwy ozonowej w atmosferze (która działa jak naturalny filtr), różnych regionów świata, pory roku i kąta padania promieni słonecznych.
Czy pochmurna pogoda zwalnia z konieczności noszenia okularów przeciwsłonecznych?
Niech nie zwiedzie cię pochmurna pogoda. Jeśli jesteś w górach, słońce jest nadal niebezpieczne. Niektóre chmury (np. Altocumulusy) są w stanie zatrzymać promieniowanie UV, jednak część nie posiada żadnego efektu filtracji (np. Cirrusy). W górnej warstwie chmur intensywność światła jest bardzo wysoka z powodu zjawiska dyfrakcji. Ryzyko promieniowania jest więc tak samo wysokie jak przy dobrej pogodzie. Mgła przepuszcza 50% światła słonecznego. Wiatr i zimno też mogą powodować wiele zagrożeń dla oczu, jeśli nie chronisz ich goglami i okularami przeciwsłonecznymi.
Okulary powinniśmy zakładać nie tylko w słoneczną pogodęJakie schorzenia może powodować długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne?
Długotrwałe narażenie na promieniowanie ultrafioletowe może powodować ślepotę śnieżną, zwiększać ryzyko zaćmy (głównej przyczyny ślepoty na całym świecie), powodować powstawanie różnych narośli i w najgorszym wypadku kilku rodzajów raka oka. I tu dochodzimy do funkcji, które powinny spełniać górskie okulary przeciwsłoneczne - zatrzymywanie promieni UVB i dopasowanie wokół twarzy.
Jakie znaczenie ma wybór ramki?
Oczy musisz chronić nie tylko przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale też przed wiatrem, zimnem i wszystkim, co mogłoby utrudniać widzenie (np. śnieg). Zalecamy wybór ramki zakrzywionej, która wraz z osłonami bocznymi ładnie otula oczy, zapewniając pełną ochronę np. Julbo Explorer 2.0. Aby mieć pewność, że okulary będą się dobrze trzymać, warto wybrać takie z regulowanymi zausznikami, jak np. Arctica S-70, lub wąskimi zausznikami, które łatwo się wsuwają pod czapkę czy kapelusz.
Z jakimi kategoriami soczewek możesz się spotkać?
Okulary przeciwsłoneczne klasyfikuje się ze względu na stopień przyciemnienia, czyli ilości światła, jakie przepuszcza soczewka. I tak wyróżniamy:
- kategoria 1 - słabe światło słoneczne - soczewki przepuszczają 43%-80% światła,
- kategoria 2 - średnio intensywne światło słoneczne - soczewki przepuszczają 18%-43% światła,
- kategoria 3 - intensywne światło słoneczne - soczewki przepuszczają 8-18% światła,
- kategoria 4 - bardzo intensywne światło słoneczne - soczewki przepuszczają tylko 3-8% światła.
Najczęściej spotykaną i najbardziej uniwersalną jest kategoria 3. Świetnie się sprawdza w słoneczne dni, zarówno na co dzień, jak i na szlaku. Okulary przeciwsłoneczne z kategorią 4 są bardzo mocno zaciemnione, więc nie nadają się do jazdy samochodem, ale są idealne do uprawiania turystyki wysokogórskiej.
Okulary przeciwsłoneczne zakładaj też w trakcie wspinaczkiAutor: SOOV Autorzy