Mata samopompująca - jak działa, którą wybrać

Mata samopompująca - jak działa, którą wybrać

Spis treści

Wiesz doskonale, czym są niedogodności niepozwalające zasnąć po trudach wędrówki? Jeśli jesteś zmęczony spaniem na zimnym, twardym i często wilgotnym podłożu, postaw na matę samopompującą. Taka mata znacznie poprawi komfort snu w warunkach polowych.

Głównym celem mat jest zmniejszenie dyskomfortu snu powstałego na skutek zimnego czy nierównego podłoża. Zapobiegają też przedostawaniu się wilgoci z ziemi do śpiwora, dzięki czemu poprawia się jakość snu. Mata samopompująca idealnie wypełnia lukę między dmuchanymi matami, karimatami a większymi materacami. Wystarczy je rozwinąć, otworzyć zawór i czekać aż napełnią się powietrzem.

Easy Camp Lite Mat Single Easy Camp Lite Mat Single

Jak działa mata samopompująca

Po całodziennym marszu idealnie się wypoczywa na macie wygodnej, która dobrze izoluje i jest na tyle mała, że składa się w niewielki pakunek. Dmuchane materace są komfortowe, ale ciężkie, a napełnianie ich powietrzem zajmuje długie minuty. Maty samopompujące są lżejsze, utrzymują ciepło przy ciele, a do ich pompowania nie trzeba zabierać pompki nożnej. Mata samopompująca to w zasadzie warstwa ściśliwej pianki, którą umieszcza się w hermetycznej powłoce z tkaniny i uszczelnia zaworem. Po otwarciu zaworu pianka rozszerza się i zasysa powietrze. Po kilku minutach jest prawie gotowa do użycia – wystarczy jedynie kilkoma wdechami dopompować do takiego stopnia twardości, jaki ci odpowiada. Niektórzy wolą, by mata była bardziej miękka i dopasowała się do ciała. Inni potrzebują sztywnego wsparcia mocno napompowanej maty. Pozostawienie miejsca na “ręczne” wprowadzenie powietrza umożliwia dostosowanie maty do indywidualnych potrzeb.

Aby radośnie zacząć dzień, trzeba wyspać się na wygodnej macie Aby radośnie zacząć dzień, trzeba wyspać się na wygodnej macie

Jakie jest główne zadanie maty samopompującej

Głównym zadaniem mat wszelakich, nie tylko samopompujących, jest izolacja od podłoża. Nawet latem podłoże jest dość chłodne i może gwałtownie odprowadzać ciepło od ciała. Aby określić, jak ciepła będzie mata do spania, spójrz na wskaźnik R Value. Im wyższa wartość R, tym mata lepiej izoluje. Wartość R poniżej 2.0 sugeruje, że mata jest przeznaczona do użytku latem, wskaźnik między 2.0 a 4.0 - mata pasuje do użytku 3-sezonowego np. Fjord Nansen Enmo Light, a jeśli wędrujesz zimą, szukaj mat o wartości 4.0 lub wyższej. Exped Deepsleep Mat 7.5 M doskonale spisze się nawet podczas srogiej zimy, bowiem R Value wynosi aż 9.0.

Zastanawiasz się, co zabrać na wędrówki piesze? Sprawdź nasz poradnik

Jak przygotować się na wyprawę jednodniową, a jak na trzydniową?

Jak długo mata samopompująca napełnia się powietrzem

Odpowiedź pewnie cię nie zdziwi - to zależy. Z reguły mata będzie się napełniać powietrzem od 5 do 15 minut. Wpływ na czas pompowania ma wiele czynników. Jeśli mata długo leżała skompresowana, trzeba dać jej impuls - kilka dmuchnięć sprawi, że nabierze rozpędu. Otwarte komórki staną się bardziej podatne na ciśnienie atmosferyczne i samoczynnie się napompują. Mata, która wiele miesięcy leżała w kącie mocno ściśnięta, będzie się dłużej napełniać powietrzem niż mata, która była skompresowana jeden dzień. Dlatego mata samopompująca świeżo wyciągnięta z opakowania będzie potrzebować rozruchu - stopień kompresji będzie największy, a komórki w piance będą się musiały przyzwyczaić do rozszerzania i wpuszczania powietrza. Wpływ na długość pompowania mają też wysokość, na jakiej biwakujesz, oraz temperatura. Niższe temperatury sprawiają, że materiał jest mniej giętki. Aby wypełnić puste przestrzenie w piance, ciśnienie atmosferyczne musi pracować ciężej. Wniosek - zimna mata będzie się dłużej napełniać powietrzem.

Easy Camp Siesta Mat Single Easy Camp Siesta Mat Single

Zalety i wady maty samopompującej

ZALETY
  • nie tracisz energii na pompowanie - mata samopompująca potrzebuje jedynie kilku wdechów na rozruch lub dopompowanie do żadnej twardości
  • po zwinięciu jest niewielkich rozmiarów - jednak zdarzają się modele, które nie składają się na kilka części, a to nie zwiększa kompaktowości
  • w miarę niska waga
  • mata jest bardzo wygodna - zwiększa się komfort snu
  • bardzo dobra izolacja od zimnego podłoża
  • gdy mata się przedziurawi, wciąż możesz na niej spać - nie wylądujesz bezpośrednio na ziemi

WADY

  • kosztują więcej niż materace dmuchane
  • zwijanie maty trwa dłużej
  • jeśli mata się przedziurawi, możesz mieć problem ze zlokalizowaniem usterki (jednak wciąż da się ją naprawić)
Od rodzaju maty zależy, jaki będziesz mieć sen Od rodzaju maty zależy, jaki będziesz mieć sen

Autor: SOOV Autorzy