Kubek termiczny – jak wybrać odpowiedni

Kubek termiczny – jak wybrać odpowiedni

Spis treści

Kubek termiczny jest idealnym towarzyszem podróży. Ale nie tylko. Możesz na nich polegać na szlaku, ale też w biurze dla porannego rozruchu, w drodze do pracy, w samochodzie czy w szkole. Jaki wybrać kubek termiczny do aktualnych potrzeb? O czym pamiętać?

Szukasz nowego kubka termicznego? Przy wyborze weź pod uwagę pojemność, materiał, rodzaj nakrętki, izolację i wygląd. Kubek termiczny powinien pasować do twojego stylu życia i aktualnych potrzeb.

Jaki jest najlepszy materiał na kubki podróżne?

Kubki termiczne wykonuje się zwykle ze stali nierdzewnej, aluminium lub plastiku. Metal jest najlepszym izolatorem, co oznacza, że utrzyma temperaturę zarówno zimnych, jak i ciepłych napojów. Nie oznacza to jednak, że plastikowy kubek jest złym wyborem. Kubki z plastiku są przystępne cenowo, lekkie i łatwe do przenoszenia, zwykle można je też myć w zmywarce. Jednak mogą zachowywać zapachy napojów, które będą wpływać na smak. Z kolei kubki metalowe zapewniają lepszą izolację niż plastik, ale są droższe i cięższe.

Kubki ze specjalnymi uchwytami można troczyć do plecaków

Utrzymanie temperatury

Kubki termiczne projektuje się tak, by jak najdłużej utrzymywały temperaturę napoju. Dzięki temu optymalna temperatura kawy czy herbaty może się utrzymać przez wiele godzin. Nie wszystkie kubki termiczne utrzymują temperaturę z taką samą skutecznością, więc zwróć na to uwagę przy wyborze. Np. kubek Hydro Flask Coffee With Flex Sip Lid ciepło herbaty utrzyma do 12 godzin, a zimno napoju do 24 godzin.

Rozmiary kubków termicznych

Standardowe kubki termiczne mają ok. 500 ml pojemności. Znajdziesz też większe, jak 750 ml czy litrowe, ale też poniżej 500 ml. Jeśli wybierasz się na dłuższe wędrówki, wybierz większy kubek, abyś nie czuł pragnienia.

Szczelność

Kubek termiczny powinien być szczelny. Wszak nie chcesz zalać plecaka lub oparzyć się gorącą herbatą. Szukaj kubka, który będzie miał idealnie dopasowaną nakrętkę lub kilka rodzajów uszczelnień, które zabezpieczą przed wyciekami.

Kubek termiczny marki Primus

Kubki termiczne na wycieczkę

W zależności od wycieczki czy wyprawy, na jaką się wybierasz, różne cechy kubka termicznego będą dla ciebie ważne. Podstawowe cechy idealnego kubka podróżnego to:
  • długo utrzymuje ciepło i zimno napoju,
  • jest wykonany z lekkiego i mocnego materiału,
  • posiada wygodną konstrukcję/uchwyty.
Np. kubki EcoVessel utrzymują zimno nawet do 36 godzin, a ich konstrukcja pasuje do uchwytów na bidony rowerowe. Kubki Hydro Flask mają wygodny uchwyt, który można przytroczyć do plecaka. Z kolei kubki termiczne Contigo krócej trzymają ciepło, bo 5 godzin, ale ich konstrukcja jest bardzo solidna i wygodnie się układa w dłoni. Dlatego spiszą się w trakcie podróży i wszędzie tam, gdzie nie będziesz narażony na działanie niskich i wysokich temperatur przez długi czas.

Który kubek termiczny będzie odpowiedni na wyprawę?

Generalnie wybór kubka termicznego ogranicza się do indywidualnych preferencji. Jednak podczas wyboru zwróć uwagę na kilka kwestii:

  • odpowiednia pojemność – chcesz, aby kubek był na tyle duży, by pomieścił napój na kilka godzin wędrówki,
  • utrzymanie temperatury – kubek ze stali nierdzewnej bądź aluminium najlepiej utrzyma temperaturę napoju, a ten z izolacją próżniową spisze się jeszcze lepiej,
  • pokrywka odporna na wyciekanie – odwróć kubek do góry nogami i sprawdź, czy nie ma wycieków.

Kubki termiczne do pracy

Kubki, które idealnie się prezentują na biurku, zazwyczaj mają kształt klasycznego kubka ceramicznego. Nie utrzymują temperatury tak długo jak kubki podróżne, ale w porównaniu z porcelaną czy szkłem – wygrywają. Te kubki mogą też służyć jako zamienniki kubków jednorazowych, gdy zamawiasz kawę na wynos.

https://www.youtube.com/watch?v=-V_q83xH4ik&feature=emb_imp_woyt

Autor: SOOV Autorzy