Jak wybrać pierwszy namiot? Krótki przewodnik
Spis treści
Namiot - tak krótkie słowo, a potrafi skomplikować życie. Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze swojego pierwszego namiotu - ten krótki przewodnik jest właśnie dla ciebie.
Igloo, tunel, kopuła. Aluminium, włókno szklane, śledzie, szpilki. Tropik, sypialnia, podłoga. Turystyczny, wyprawowy, rodzinny. 1-osobowy, 2-osobowy, 3-osobowy. Wybór spośród tak wielu opcji może przytłaczać. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z biwakowaniem i szukasz pierwszego namiotu, warto zadać kilka podstawowych pytań. Odpowiedzi rozjaśnią ten nieco tajemniczy temat.
Ile osób będzie spało w namiocie?
Będziesz biwakować sam czy w grupie? Liczba osób, które mają spać w namiocie, będzie decydującym czynnikiem przy wyborze jego rozmiaru. Większe namioty zwykle są trudniejsze do rozłożenia i spakowania. Dlatego nie kupuj modelu większego, niż potrzebujesz. Niektórzy szukają namiotów, w których zmieszczą się krzesła i będzie osobna przestrzeń dzienna. Producenci określają, ile osób może pomieścić dany model bez bagażu. Oznacza to tyle, że np. w namiocie 4-osobowym prawdopodobnie zmieszczą się tylko 2 lub 3 osoby i bagaż. Chyba że konkretne modele posiadają obszerne przedsionki albo “salon”, w których można przechowywać ekwipunek. Weź też pod uwagę wzrost/sylwetkę biwakowiczów, wielkość materacy/karimat i rozmiar bagażu. Wszystko zsumuj - zawsze lepiej mieć nadmiar miejsca, niż mieć go za mało. Jeśli namiot podróżuje w samochodzie, a nie na twoich plecach, większy namiot będzie lepszą opcją, jak np. Coleman Kobuk Valley 3.
Takie widoki o poranku przemawiają za wyborem namiotu jako przenośnego M2Na jaką wyprawę się wybierasz?
Wyprawa, jaką planujesz, determinuje wybór namiotu. Nie chcesz dużego, rodzinnego namiotu kempingowego, jeśli planujesz podróż w pojedynkę z plecakiem na plecach. Jeśli będziesz podróżować samochodem od kempingu do kempingu, rozmiar i waga namiotu zejdą na dalszy plan albo w ogóle nie będą miały znaczenia. Ale jeżeli cały swój bagaż nosisz na plecach, będziesz potrzebować lekkiego namiotu o niewielkich rozmiarach po spakowaniu. Namioty Naturehike z serii Cycling są ultralekkie i idealnie wpasowują się w ten typ podróżowania.
Kiedy będziesz biwakować?
Większość ludzi wybiera się pod namiot latem, wiosną i jesienią - zwłaszcza początkujące osoby. Najlepszym wyborem jest więc namiot 3-sezonowy - i takie w większości mamy na rynku. Ściany namiotów 3-sezonowych konstruuje się z połączenia solidnych materiałów i drobnej siatki. Siateczka zapewnia wentylację i pomaga zapobiegać kondensacji w namiocie. Na to idzie tropik, który zabezpiecza przed deszczem. Jeśli planujesz biwakować zimą albo w miejscu, gdzie jest bardzo zimno, rozważ zakup namiotu na 4 sezony. Chociaż nazywane są namiotami 4-sezonowymi, wykorzystywane są głównie do biwaków zimowych lub wspinaczki górskiej. Nie jest to najlepszy wybór do użytku letniego, bowiem zwykle nie zapewniają dużej wentylacji ani przepływu powietrza.
Gdy nosisz cały bagaż na plecach, lepiej wybrać namiot lżejszyCo powinien mieć namiot?
Drzwi - to oczywiste ;) Im więcej osób w namiocie, tym więcej wejść się przydaje. Wchodzenie i wychodzenie z namiotu jest łatwiejsze, gdy jedna osoba nie musi przeciskać się obok drugiej. Dwoje drzwi docenisz zwłaszcza nocą, gdy pójdziesz za potrzebą i nie będziesz się potykać o znajomych. Tropik - skonstruowana z lekkich, wodoodpornych materiałów płachta przeciwdeszczowa, która osłania namiot i utrzymuje go w suchości. W wielu namiotach tropiki nie sięgają do ziemi, a zakrywają tylko górę i niewielkie części boków. To dobry wybór na suchy klimat i lekki deszcz. Ale gdy zacznie wiać silny wiatr, do namiotu może się przedostać woda. Dlatego szukaj namiotu, w którym tropik rozciąga się aż do ziemi. Przedsionek to zadaszony obszar poza namiotem. Tropik utrzymuje je w suchości, ale zwykle są podatne na brud. Te wnęki są idealnym miejscem do przechowywania bagażu, sprzętu czy brudnego obuwia. Niektóre przedsionki są tak obszerne, że mogą stanowić dodatkową przestrzeń do spędzania wolnego czasu lub pełnić funkcję kuchni polowej, jak w przypadku namiotu Outwell Springwood 4SG. Rozważ namiot z przedsionkiem, jeśli nie chcesz wnosić na butach brudu do sypialni.
Jeśli namiot ma ci służyć więcej sezonów, postaw na pałąki z aluminiumJakie materiały?
Dostajesz to, za co płacisz. Nikt nie chce, aby deszcz spływał mu po głowie, gdy jest zmęczony po całym dniu wędrówki. Tkaniny o większej gęstości (czyli grubsze) są trwalsze i dłużej posłużą. Podłoga namiotu zniesie więcej, jeżeli położysz pod nią matę podłogową. Ten materiał dodatkowo zabezpiecza dno namiotu przed ostrym czy nierównym podłożem. Zwiększa wodoodporność i trwałość, chroni przed wilgocią. A jej największą zaletą jest to, że wymiana maty jest znacznie tańsza niż kupno nowego namiotu. Stelaże namiotów wykonuje się zwykle z aluminium lub włókna szklanego. Aluminium jest mocne i lekkie. Jeśli aluminiowy słupek się wygnie, można go ostrożnie wyprostować. Włókno szklane jest cięższe i tańsze, ale szybciej pęk i odpryskuje. Aluminiowe pałąki znajdziesz w namiotach lepszej jakości, a co za tym idzie droższych. Niedrogie modele są często wyposażone w pałąki z włókna szklanego.
Wybór namiotu nie jest prosty, ale takie okoliczności przyrody wynagradzają wszystkoAutor: SOOV Autorzy