Jak oczyszczać wodę podczas trekkingów

Jak oczyszczać wodę podczas trekkingów

Spis treści

Nawodnienie na szlaku to jedna z istotniejszych kwestii. Długa wędrówka z plecakiem wymaga ciągłego uzupełniania płynów. Jeśli nie chcesz obciążać plecaka kolejnymi butelkami z wodą, powinieneś znać kilka sposobów jej oczyszczania.

Oczyszczanie wody w terenie nigdy nie było prostsze. Dziś rynek oferuje tyle rozwiązań, że z pewnością wybierzesz dla siebie najbardziej odpowiednie. Od ultralekkich filtrów po zaawansowane technologicznie oczyszczacze UV. Czasami warto jest połączyć dwie lub trzy metody oczyszczania wody. Sprawdzi się to zwłaszcza wtedy, gdy woda jest mętna i pochodzi z wątpliwego źródła.

Filtrowanie wstępne

Jeśli jedyna woda, do której masz dostęp, jest mętna lub zawiera dużo zanieczyszczeń, najlepiej ją wstępnie przefiltrować. W ten sposób przedłużysz żywotność swojego filtra do wody, usuwając większość dużych zanieczyszczeń i osadów. Co ważne, nie potrzebujesz do tego specjalistycznego sprzętu. Wystarczą rajstopy, filtry do kawy lub czysta skarpeta. Po pierwszym przefiltrowaniu woda nie będzie krystalicznie czysta, ale powinna wyglądać lepiej. Teraz możesz przejść do kolejnych metod oczyszczania.

Testowaliśmy filtr do wody Lifestraw Go

Lifestraw Go – kupić czy nie kupić, oto jest pytanie

Oczyszczanie wody przez gotowanie

Gotowanie wody przed piciem to jeden z najbardziej niezawodnych sposobów jej oczyszczania. Jaka jest podstawowa zasada? Upewnij się, że doprowadzisz wodę do wrzenia przez minutę na niższych wysokościach i przez 3 minuty na wysokości powyżej 2000 m. Generalnie zasada jest taka, że im wyżej się znajdujesz, tym dłużej musisz gotować wodę. Gotowanie wyeliminuje bakterie, pierwotniaki i wirusy. Minus takiego sposobu? Zużywasz dużo paliwa. Poza tym nie pozbędziesz się chemikaliów, metali ciężkich czy złego smaku. Ta metoda jest najlepsza dla mulistej wody – muł osiądzie na dnie garnka, co pozwoli na zebranie czystego płynu z wierzchu.

Przegotowanie wody to wciąż niezawodny sposób jej oczyszczenia Przegotowanie wody to wciąż niezawodny sposób jej oczyszczenia

Oczyszczanie chemiczne

Chemiczne metody oczyszczania wody to dobre rozwiązanie dla turystów z ograniczonym budżetem. Małe słoiczki tabletek do uzdatniania wody lub płynu oczyszczającego prawie nic nie ważą, a mogą oczyścić kilkutygodniowe zapasy wody. Są na tyle małe, że można je przechowywać w apteczce pierwszej pomocy. Tradycyjnie używano tabletek jodu, ale te nie były w stanie wyeliminować pierwotniaków z rodzaju Cryptosporidium. Poza tym woda była żółta i niesmaczna. Dziś preferuje się tabletki z dwutlenkiem chloru – w trakcie rozpuszczania oczyszczają wodę za pomocą wysoce aktywnej formy tlenu. Minus? Trzeba odczekać 30 minut, aż tabletki skutecznie zneutralizują pierwotniaki Giardia i aż do 4 godzin, gdy problemem jest Cryptosporidium.

Filtry do wody

Osobiste filtry do wody to lekkie i poręczne rozwiązanie. Dostępnych jest kilka odmian filtrów osobistych, jak proste słomki, które umożliwiają picie wody bezpośrednio ze źródła. Jednak leżenie na mokrych kamieniach czy niepewnym gruncie może być trudniejsze, niż się wcześniej zakładało. Dlatego często do filtrów dołączona jest nasadka lub butelka, która ułatwia picie. Taki sposób zasysania wody przez butelkę z filtrem wymaga sporo wysiłku, dlatego spodziewaj się na początku bólu mięśni twarzy. Ale to wciąż jedno z wygodniejszych rozwiązań na krótkie wycieczki z plecakiem. Większość filtrów w tej kategorii odfiltrowuje bakterie i pierwotniaki przez mikroskopijne pory, ale nie eliminują wirusów.

Picie przez słomkę bezpośrednio ze strumienia bywa niewygodne Picie przez słomkę bezpośrednio ze strumienia bywa niewygodne

Filtry do wody z pompką

Filtry do wody z pompką to jedna z pierwszych decyzji wprawionych wędrowców. Pozwalają w łatwy i szybki sposób przefiltrować duże ilości wody. Wystarczy zanurzyć jeden koniec węża w źródle wody, drugi koniec umieścić w pojemniku na wodę i odpompować. Giętki wąż sprawia, że wygodnie pobierzesz wodę z różnych źródeł, jak strumień, rzeka, a nawet dziura w ziemi. Tego typu filtry mogą wymagać konserwacji, a także być drogie. Większość chroni przed bakteriami i pierwotniakami, a model z wyższej półki eliminują wirusy.

Filtr do wody z butelką Lifestraw Filtr do wody z butelką Lifestraw

Grawitacyjne filtry do wody

Jeśli biwakujesz z dużą grupą ludzi i chcesz przefiltrować dużo wody, wypróbuj filtr grawitacyjny. Wystarczy napełnić zbiornik wodą, zawiesić go na gałęzi drzewa i pozwolić grawitacji wykonać pracę. Filtr do wody zasilany grawitacyjnie może być nieco wolniejszy niż filtr z pompką, ale będzie uzdatniał wodę, gdy będziesz wykonywał inne czynności, jak chociażby rozstawianie namiotu.

Autor: SOOV Autorzy