Jak dbać o kije trekkingowe?

Jak dbać o kije trekkingowe?

Spis treści

Kije trekkingowe nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych: jeśli będziesz regularnie je czyścić, prawidłowo regulować i przechowywać, odwdzięczą Ci się pełnym wsparciem podczas wielu górskich wypraw.

Co warto wiedzieć przy wyborze kijów trekkingowych?

Pierwszym krokiem do przedłużenia trwałości kijów jest wybór modelu o wysokiej jakości i rozmiarze dostosowanym do sylwetki użytkownika. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego poradnika o wyborze kijów trekkingowych; dziś przypomnimy jedynie podstawowe zasady dopasowania tego sprzętu.

  • długość kijów trekkingowych: prawidłowo dobrany model powinien po oparciu o podłoże tworzyć kąt prosty z przedramieniem zgiętym o 90° względem ramienia
  • materiał kijów: największą trwałość mają modele wykonane z karbonu, włókna szklanego lub stopów aluminium
  • materiał grotu: największą trwałość mają groty widiowe lub diamentowe, w budżetowych modelach godne polecenia są groty z wysokiej klasy stali nierdzewnej.
Kije trekkingowe znacznie ułatwiają wędrówki w terenach górskich

Jak prawidłowo regulować kije trekkingowe?

Nie używaj nadmiernej siły – choć konstrukcja kijów trekkingowych uwzględnia spore obciążenia i wytrzyma niejeden wstrząs, gwałtowne mocowanie się z mechanizmem regulacji może skończyć się uszkodzeniem któregoś z elementów. Najwięcej problemów tego typu sprawiają modele z rozporowym (skręcanym) systemem regulacji – rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością w segmencie budżetowym, lecz jest stosunkowo najmniej wygodne w zastosowaniu.

Przed regulacją kijów zdejmij rękawice i wytrzyj dłonie do sucha; pewny chwyt zmniejszy ryzyko przypadkowego wyślizgnięcia się sprzętu z rąk. Jeśli mechanizm stawia opór, w miarę możliwości warto poprosić także o pomoc drugą osobę, dysponującą większą siłą w rękach. Uważaj natomiast ze smarami i innymi preparatami nadającymi częściom poślizg - jeśli kije wyposażone są w plastikowe elementy, środki na bazie alkoholu mogą je uszkodzić.

Kije trekkingowe Black Diamond o konstrukcji znanej z sond lawinowych

Jak czyścić kije trekkingowe?

Po zejściu ze szlaku i powrocie do kwatery nie rzucaj kijów w kąt; nawet, gdy zmęczenie mocno daje Ci się we znaki, warto poświęcić im kilka chwil na poczet dalszych bezpiecznych wędrówek.

Zdejmij dolne talerzyki lub buciki, a jeśli dysponujesz modelem złożonym z kilku segmentów, rozłóż każdy z nich. Następnie oczyść dokładnie całą powierzchnię sprzętu z błota, piasku i innych zabrudzeń, używając w tym celu wilgotnej szmatki lub gąbki.

Szczególną uwagę poświęć okolicom grotu, na których zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Obejrzyj także elementy do regulacji i blokady kijów. Jeśli widzisz na ich powierzchni tłusty lub matowy osad, usuń go wodą z delikatnym mydłem. Łagodnym, rozcieńczonym detergentem warto potraktować także piankowe rękojeści, które wchłaniają sporo wilgoci odparowywanej z rękawic.

Kolejny krok to dokładne suszenie kijów. Nie czekaj, aż wilgoć samoistnie odparuje. Pieczołowicie wytrzyj sprzęt za pomocą chłonnej ściereczki z mikrofibry, a w awaryjnych sytuacjach choćby papierowym ręcznikiem. Czynność ta pomoże Ci w pełni zabezpieczyć kije przed korozją i powstawaniem wżerów.

Właściwe czyszczenie i przechowywanie kijów pozwoli Ci cieszyć się nimi wiele sezonów Właściwe czyszczenie i przechowywanie kijów pozwoli Ci cieszyć się nimi wiele sezonów

Jak przechowywać kije trekkingowe?

Jeśli planujesz dłuższy rozbrat z górskimi wędrówkami, pozostaw kije w stanie rozłożonym, z odblokowanymi klamrami i zaczepami do regulacji. Dzięki temu unikniesz „zastania” mechanizmów i nie będziesz musiał niepotrzebnie mocować się z nimi przed ponownym użyciem sprzętu.

Teraz pozostaje Ci tylko specjalnego pokrowca, ewentualnie owinąć folią lub tekstylnym materiałem, i schować w suchym, zabezpieczonym przed wpływem czynników zewnętrznych miejscu. Tak przygotowane kije będą gotowe do drogi zawsze, gdy poczujesz tęsknotę za włóczęgą na łonie natury.

Autor: SOOV Autorzy