Co zabrać na spływ kajakowy
Spis treści
Co zabrać na spływ kajakowy? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników: trasy, pory roku, osobistych preferencji i wielu innych. Listę sprzętu i akcesoriów można podzielić na kilka grup. Z tego krótkiego poradnika dowiesz się, co jest niezbędne na spływie kajakowym.
Spływ kajakowy to wspaniałe widoki na świeżym powietrzu, odkrywanie dzikiej przyrody i stawianie sobie wyzwań. Aby odbył się bez niespodzianek, należy spakować odpowiedni sprzęt i zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Kajaki to świetny czas na rodzinne spędzanie wolnego czasuSprzęt
Spływu kajakowego nie ma bez sprzętu do wiosłowania, prawda? Kajak i wiosła możesz kupić lub wypożyczyć z wypożyczalni sprzętu. Kajaki lubią się wywracać, dlatego konieczna jest kamizelka ratunkowa. W sytuacjach awaryjnych przydają się gwizdek, latarka i folia NRC. Niezbędna jest mapa tras kajakowych i worki wodoszczelne. Jeśli planujesz kilkudniowy spływ kajakowy, weź ze sobą śpiwór (lepszy będzie syntetyczny, bo nawet, gdy przejdzie wilgocią, będzie cię ogrzewał), matę do spania i namiot. Dodatkowym schronieniem w obozie będzie tarp, który sprawdzi się też podczas wiosłowania w deszczu.
Kajak dmuchany marki SevylorOdzież
Podczas gdy pogoda w miejscu i o godzinie wyjazdu może być ładna, wycieczka po rzece, która ciągnie się do wieczora, może się zakończyć w chłodnych i wietrznych warunkach. Jeśli na cały dzień prognozuje się słońce, to egzamin zdadzą szybkoschnące spodenki nałożone na kostium kąpielowy oraz koszula chroniąca przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Sprawdzi się nawet bielizna termoaktywna, która blokuje słońce dla całej górnej części ciała. Nie wolno zapomnieć też o czapce z daszkiem czy kapeluszu. Wybierz solidne buty do wody, sznurowane lub na paski – będziesz spędzać dużo czasu ze stopami w wodzie. Jeśli w dniu spływu ma być chłodno i wietrznie, zabierz ze sobą wiatrówkę i parę wełnianych skarpet. Niezależnie od tego, czy dzień jest chłodny, czy ciepły, spakuj dodatkową bluzę i kurtkę, a nawet koc – chłód rzeki inaczej działa na każdego wioślarza. Przydadzą się też rękawiczki, np. rowerowe, które zapobiegną powstaniu odcisków na dłoniach.
Jedzenie
Nie ma to jak smaczny posiłek po długim dniu spędzonym na wodzie. W zależności od długości trasy i wielkości bagażu, jaki możesz ze sobą zabrać, spakuj pożywne dania i niezbędne akcesoria kuchenne. Pomocny może się okazać plan posiłków – zaplanuj ich więcej, weź więcej składników, bo zawsze się mogą zdarzyć opóźnienia na trasie. Miej w głowie sprawdzone przepisy lub zaopatrz się w żywność liofilizowaną. Obowiązkowo ulubiona kawa/herbata i przekąski/słodycze, które pomogą uzupełnić braki kalorii.
Przybory kuchenne
Nie przygotujesz posiłku bez kuchenki turystycznej, garnków i naczyń. Najlżejsze i najbardziej wytrzymałe będą garnki z tytanu. Przydadzą się też sztućce, najlepiej składane, żeby zajmowały mniej miejsca. Dla kawoszy są i kawiarki turystyczne, i czajniki. Dodatkowo osłona przeciwwietrzna, nóż lub multitool, filtr do wody lub tabletki do uzdatniania wody, krzesiwo czy zapałki – trzymaj je w wodoodpornych workach lub szczelnych pojemnikach. Umyte naczynia możesz włożyć do siateczkowego pokrowca i zawiesić na drzewie, aby szybko wyschły.
Wielkość i długość rzeki dobierz do swoich umiejętnościStrefa bezpieczeństwa
Urazy mogą przydarzyć się wszędzie i nieoczekiwanie. Upadek podczas chodzenia po śliskich skałach, użądlenie przez pszczołę, przecięty palec. To może zepsuć niejedną podróż. Oprócz apteczki, bandaży, maści z antybiotykiem i środków antyseptycznych, nie zapomnij o regularnie przyjmowanych lekach. Na wypadek sytuacji awaryjnych miej ze sobą naładowany telefon komórkowy, dodatkową baterię do aparatu, wodoodporną latarkę, kompas. Przed rozpoczęciem spływu nasmaruj się kremem z filtrem i spakuj go do torby. Chroniąc się przed słońcem, nie tylko unikasz poparzeń słonecznych, ale też zapobiegasz odwodnieniu i wyczerpaniu. Niezbędny może się okazać środek odstraszający owady. Bowiem nic tak nie niszczy wyprawy jak ukąszenia komarów.
Autor: SOOV Autorzy