Powody, dla których warto rozważyć podróże w pojedynkę
Spis treści
Podróże w pojedynkę pozwalają zobaczyć piękno tam, gdzie go na co dzień nie ma. Pozwalają spojrzeć na rzeczy z innej perspektywy. Przeanalizować życie z dala od domu. W dalekich, odosobnionych miejscach wszystko jest bardziej przejrzyste. Warto choć raz doznać tego uczucia.
Myśl o samotnym podróżowaniu może wielu onieśmielać. Dla innych brak towarzysza przy boku, z którym podyskutuje w trakcie wędrówki, może być niewdzięcznym doświadczeniem. Jaki by nie był powód, dla którego się odkłada podróże w pojedynkę, warto choć raz w życiu tego spróbować. Tak, samotne podróżowanie niesie ze sobą pewne przeszkody, trudności i niebezpieczeństwa. Ale jest też źródłem możliwości i perspektyw, których nie osiągnie się z partnerem czy grupą.
Podróże w pojedynkę czy w grupie?
Jakże łatwo jest polegać na umiejętnościach innych, gdy podróżuje się w grupie. Jeśli ktoś biegle włada językiem obcym, pozwalasz mu przejąć komunikację. Gdy ktoś jest mistrzem kierownicy i czytania klasycznej mapy, nie przejmujesz się geografią i topografią nowego miejsca. Jeśli ściśle się trzymasz planu podróży, możesz przegapić spontaniczne akcje, które zdarzą się poza utartym szlakiem. W tych sytuacjach nie ma nic złego – w grupie zwykle każdy jest odpowiedzialny za coś innego. Stanowią one część niezbędnego wsparcia. Nie daj się jednak zwieść – wiele tracisz, gdy pozwalasz innym działać za siebie. Pokonywanie własnych barier językowych może być bardzo satysfakcjonujące. Podróżowanie stopem, taksówką wodną czy wozem to całkiem przyjemne doświadczenie. Nie wspominając o spontanicznych wypadach z nowo poznanymi ludźmi z hostelu, w którym nocujesz. Samowystarczalność zmusza do zmierzenia się z własnymi lękami i słabościami. I to jest dobre.
Znajomość czytania map to cenna umiejętność, gdy się podróżuje w pojedynkęA co z lękiem i obawami?
Obaw związanych z samotnym podróżowaniem może być mnóstwo. Co robić, gdy zabraknie pieniędzy? To idealny moment, by nauczyć się planować i mądrze zarządzać finansami. Co jeśli przegapisz loty łączone? Albo gdy nie będzie na ciebie czekało zarezerwowane łóżko w hostelu? Albo oszuka cię taksówkarz? Zwykle obawiasz się rzeczy, na które i tak nie masz wpływu. Dlatego naucz się akceptować niepewność. Skupiaj się na problemach, które możesz rozwiązać. Z czasem twój komfort fizyczny lub potrzeba zjadania 3 obfitych posiłków dziennie stracą na znaczeniu. Żywność liofilizowana to dobre rozwiązanie, ale bardziej zaczną się liczyć doświadczenia egzystencjalne. Po kilku podróżach w pojedynkę nabierzesz pewności siebie. Warto zaznaczyć, że podróże w pojedynkę nie zwalniają z bycia ostrożnym. Spontaniczność to nie to samo co nieprzygotowanie. To że nie ogranicza cię ścisły plan, nie oznacza, że nie powinieneś wcześniej się przygotować.
Jak się przygotować do samotnej podróży?
Najważniejszy krok, jaki możesz podjąć przed podróżą, to przygotowanie się. Przed wyjazdem zbierz jak najwięcej informacji. Przeczytaj wszystko o okolicy, w której będziesz, sprawdź recenzje hostelu, zakup odpowiednie przewodniki. Uzbrojenie się w wiedzę pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Kolejna rada – zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem. Nie panikuj w niesprzyjających sytuacjach. Uspokój się i myśl racjonalnie. Miej ze sobą kilka kłódek w różnych rozmiarach. Rozdysponuj pieniądze w kilku miejscach, np. w praktycznych saszetkach. Zawsze informuj, chociaż pobieżnie, rodzinę, gdzie będziesz.
Kompas i mapa - tych towarzyszy warto mieć przy sobie, gdy podróżujesz samotniePodróże w pojedynkę – dlaczego warto?
Podróże w pojedynkę to jeden z najlepszych sposobów na poznawanie nowych ludzi z różnych środowisk. Samotna podróż nigdy taka nie jest przez cały dystans. To świetna okazja do nawiązania przyjaźni na lata. Gdy podróżujesz samotnie, możesz wybierać takie trasy, jakie chcesz. Jesteś wolny od ograniczeń narzuconych przez innych ludzi. Możesz dostosowywać budżet do własnych ograniczeń. Poruszać się we własnym tempie. Rozmawiać z ludźmi. Zatrzymywać się, robić zdjęcia i filmować w każdej chwili. Przyspieszać, gdy masz na to ochotę. Podróżowanie w pojedynkę daje dużo czasu na myślenie. Pełna anonimowość to swoboda eksploracji bez jakichkolwiek pretensji. To czas, w którym możesz spojrzeć głęboko w siebie i ustalić, co tak naprawdę jest priorytetem. Najpiękniejszy aspekt podróży w pojedynkę? Ona należy do ciebie i tylko do ciebie.
Najpiękniejszy aspekt podróży w pojedynkę - ona należy do ciebie i tylko do ciebieGdzie warto się wybrać:
Andora Góry Bardzkie AustriaAutor: SOOV Autorzy