Narty biegowe w Jakuszycach
Spis treści
Praktycznie wszyscy wiedzą, że "mekką" skoków narciarskich jest Wisła, tak pewnie nie wszyscy wiedzą, że "mekką" narciarstwa biegowego są Jakuszyce. Narty biegowe w Jakuszycach zimą to oczywista oczywistość. Dlaczego?
Tor do biegówek i piękna pogoda.Gdzie to?
Znajdujące się przy granicy polsko-czeskiej, w Górach Izerskich, są najwyżej położoną dzielnicą Szklarskiej Poręby i jednym z moich ulubionych miejsc do uprawiania aktywności sportowych. Wiosną, latem i jesienią – rowery, zimą – wyczekiwane biegówki.
Jedynym minusem Jakuszyc jest ich oblężenie w niektóre weekendy. Często są tu też organizowane imprezy biegowe, jak najbardziej znana, najstarsza i chyba największa – Bieg Piastów. W 2014 roku odbyły się tu także zawody o Puchar Świata w Narciarstwie Biegowym. Więc wybierając się po raz pierwszy warto sprawdzić czy akurat w TEN weekend nie będzie tłumów na szlakach. Większość biegaczy zaczyna swoją przygodę od wizyty na Polanie Maliszewskiego. Niedaleko można zaparkować auto albo po prostu wysiąść z pociągu, jeżeli akurat nim przyjechaliście do Jakuszyc. Tutaj są też wypożyczalnie sprzętu (dla nieposiadających lub zaczynających swoją przygodę). Rezydują instruktorzy narciarstwa.
A w naszej Bielsko-Białej możecie jeździć na Magurce WilkowickiejTrasy, trasy
Ale… ścieżek, dróg, traktów do biegania w Jakuszycach jest ponad 100 km. Ze względu na zróżnicowanie terenu, coś dla siebie znajdzie i osoba, która dopiera zaczyna swoją przygodę z tym sportem, jak i Ci którzy czują się w tym sporcie jak ryba w wodzie. A narciarze biegowi reprezentują przekrój chyba wszystkich pokoleń – od maluchów po dziadków. Oprócz Polaków chyba najliczniej reprezentowani są na szlakach Czesi, potem Niemcy i dość duża ilość Skandynawów. Nie raz i nie dwa na trasie może Was minąć Justyna Kowalczyk ;) więc oczy szeroko otwarte. Szczególnie, że widoki chwilami potrafią zapierać dech w piersiach.
Tak oto pisze o szlakach pasjonat biegówek Marek Mróz: "Szlaki biegowe w Jakuszycach, których początek większość bierze z polany, to niezliczona wprost możliwość dowolnych kombinacji.(...) Możesz odpocząć w dowolnym miejscu, zmęczyć się na podbiegu lub zjechać na kreskę dokładnie tam gdzie chcesz. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie..."Tras tutaj wiele, ale chyba najbardziej popularną trasą po polskiej stronie jest ta prowadząca do Schroniska Orle. Łatwa dla początkujących, przyjazna dla rodzin z dziećmi, niewymagająca jak chcesz poplotkować na trasie z koleżanką ;) Z Polany Jakuszyckiej do Schroniska i z powrotem to ok 10 km, suma przewyższeń to 140 m. Pierwsza część wycieczki to ok. 3 km żółtym szlakiem w kierunku Roztocza pod Działem Izerskim. Prosty, prowadzący lasem fragment może nie przysparza wielu widoków zapierających dech w piersiach, ale ….nie ma tak, ze tylko las i las ;) Plus tego fragmentu ? Rozgrzejecie się i oswoicie z nartami.
Rozdroże położone jest na wysokości 876 m n.p.m. Tutaj znajduje się też specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000 Torfowiska Gór Izerskich. Przecina się tutaj kilka szlaków. Z tego miejsca możemy obrać azymut zarówno na Harrachow, Przełęcz Szklarską czy do schroniska Orle.
Jak się ubrać?
Schronisko Orle
My poszusujemy dalej do tego Schroniska Turystycznego. Trasa będzie biec lasem, lekko w dół i dotrze do polana gdzie znajduje się bajkowy budynek schroniska.
Stacja Turystyczna Orle znajduje się nad strumieniem Kamionek, u stóp jest góry Granicznik (870 m n.p.m.). W roku 1754 założono w tym miejscu osadę i hutę szkła Carlsthal. Huta działała do 1890 roku, potem obiekt był leśniczówką.
W sezonie schronisko jest bardzo oblegane, ale przecież można usiąść przed nim i ograć się w promieniach słońca ;)
Przy schronisku łączy się kilka szlaków, między innymi prowadzące do Polany Jakuszyckiej, Harrachova, Przełeczy Szklarskiej oraz czeskiej osady Jizerka.
Jeżeli macie ochotę na dłuższą wycieczkę to zdecydowanie polecam minąć schronisko i udać się dalej w kierunku położonej u podnóża góry Bukowiec czeskiej osady Jizerka albo w kierunku znanej Chatki Górzystów. Początkowo trasa będzie wiodła lasem. Jednak jak tylko z niego wyjedziecie oczom ukazuje się przepiękna, ośnieżona, wręcz bajkowa Hala Izerska. Chyba najbardziej urokliwa z tras w mojej skromnej opinii. Schronisko ma swój klimat i sławę – naleśniki z jagodami (fanem jagód nie jestem, ale wszyscy chwalą).
Narty biegowe to wysiłek. Mimo tego, że to zima, to dbaj o przyjmowanie płynów. A nawet zwłaszcza, bo to zima. Dlaczego to jest ważne, zapraszam do artykułu o odwodnieniu w turystyce.Samolot
Po chwili odpoczynku można udać się w trasę powrotną. Cały dzień na świeżym powietrzu może być szokiem dla organizmu, dlatego warto zostać dłużej. Skorzystać z uroków tej zimowej Narnii i może zostać drugą Justyną… ;)
Szanuj pracę i narciarzy i nie chodź proszę po torach jazdy. Biegówki to fajny i rozwijający sport. Oprócz dużej dawki satysfakcji oferuję również prostotę. Zakładasz narty, wchodzisz na szlak i aktywnie i outdoorowo spędzasz czas w naturze. Z korzyścią dla swojego ciała i głowy. Polecam!Autor: SOOV Autorzy