Jak wybrać kije trekkingowe?

Jak wybrać kije trekkingowe?

Spis treści

Wędrując po górach coraz częściej zauważamy osoby maszerujące z kijkami. Może wydawać się, że to sprawa mody – zapewniamy jednak, że zabranie ze sobą kijów trekkingowych znacząco poprawi Twój komfort na szlaku turystycznym. Do czego służą takie kijki i jak je dopasować? Spieszymy z odpowiedzią!

Czy chodzenie z kijami trekkingowymi ma sens?

Myślisz, że używanie kijków to zwykły lans? Błąd! Dobrze dobrany model to większe bezpieczeństwo, a także znakomite wsparcie stawów i mięśni podczas marszu. A jeżeli możesz zrobić coś dla poprawy jakości wędrówki, dlaczego miałbyś z tego nie skorzystać?

Zalety korzystania z kijów trekkingowych:

  • stabilizacja postawy
  • odciążenie kręgosłupa i nóg
  • zwiększenie szybkości przy podejściu
  • większe bezpieczeństwo przy zejściach
  • aktywizacja mięśni rąk
  • podparcie dla plecaka na postoju :)

Kije trekkingowe w przekroju – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Przy produkcji kijów trekkingowych używa się dobrej jakości stopów aluminium, które w zależności od modelu mają różny stopień twardości. AL6000 doskonale sprawdza się podczas prostych podejść i spokojnych wędrówek, dlatego przeznaczony jest raczej dla lżejszych użytkowników. Jeżeli zamierzasz wybrać się na wymagającą trasę, warto wybrać kijki o twardości AL7000.

Wybór kształtu rękojeści zależy od indywidualnych preferencji. Dla niektórych osób wygodniejsze będą proste i dość twarde rączki, inni natomiast wybiorą wyprofilowane modele. Większość modeli niezależnie od kształtu jest wykonana z miękkiej pianki, która absorbuje nie tylko wstrząsy, ale i nadmiar wilgoci z powierzchni dłoni. Często spotyka się także rączki wyłożone korkiem – miękkie, a jednocześnie przyczepne i stabilne.

Wśród rękojeści można wybierać takie z tworzywa sztucznego, z korka lub z pianki

Na rynku dostępne są kijki 2-segmentowe bądź 3-segmentowe. Każdy z tych modeli ma swoje plusy i minusy. Mniejsza liczba segmentów to automatycznie większa stabilność; większa liczba pozwala na złożenie kijków do mniejszego rozmiaru, tak, aby można było łatwo przytroczyć je do plecaka lub zmieścić w bagażu.

Kupując kije trekkingowe, możesz wybrać modele z dodatkowymi systemami amortyzującymi. Rozwiązanie to zapewnia jeszcze większe odciążenie mięśni i stawów, a w rezultacie – znacząco podnosi komfort i bezpieczeństwo wędrówki.

Jak dobrać długość kijów trekkingowych?

Weź do ręki sprawdzany kijek, stań na płaskim podłożu i zegnij rękę w łokciu tak, by grot prostopadle stykał się z podłożem. Prawidłowo dobrany kijek stworzy z przedramieniem kąt 90 stopni. Oczywiście nie zawsze masz możliwość dopasować produkt na miejscu, szczególnie w dobie zakupów internetowych, dlatego też możesz posłużyć się przykładowymi ustawieniami długości dopasowanymi do wzrostu:

  • dla wzrostu do ok.150 cm – maksymalna długość kijka 100 cm
  • dla wzrostu od 151 do ok. 170 cm – maksymalna długość kijka 110 cm
  • dla wzrostu od 171 do ok. 180 cm – maksymalna długość kijka 120 cm
  • dla wzrostu do ok. 180 cm – maksymalna długość kijka 130 cm

Przy zakupie zwróć uwagę na szybki i w miarę wygodny system regulacji, tak żeby w trakcie górskiej wędrówki można było łatwo zmienić jego długość. Przy podejściach warto lekko skrócić długość kijka, a przy zejściach wygodniejsza będzie jego dłuższa wersja.

W trakcie górskiej wędrówki można łatwo zmienić długość kijów trekkingowych W trakcie górskiej wędrówki można łatwo zmienić długość kijów trekkingowych

Regulując kijki, pamiętaj także o pętli nadgarstkowej. Przełóż przez nią dłoń od dołu i wygodnie zaciśnij palce na rękojeści. Podczas chodzenia nadgarstek powinien częściowo opierać się o pętlę, co znacznie zwiększa Twoją wygodę i odciąża staw.

Autor: SOOV Autorzy