Jak dobrać nosidełko turystyczne

Jak dobrać nosidełko turystyczne

Spis treści

Nosidełko turystyczne jest nie tylko dla osób, które zabierają swoje pociechy na wspólne trekkingi. Wielu rodziców używa nosidełek do mniej egzotycznych wycieczek, jak do centrum handlowego, do zoo czy po prostu na spacer z psem.

Waga nosidełka

Większość nosidełek jest dla dzieci, które są wystarczająco duże, by samodzielnie usiąść i w pełni kontrolują ruchy głowy i szyi. Czyli mniej więcej około 6 miesiąca życia. Nosidła zwykle przeznaczone są do przenoszenia dzieci i sprzętu, które łącznie ważą między 13 a 22 kg. Choć niektóre modele mogą mieć obciążenie nawet do 30 kg. Waga samego nosidełka może się wahać między 1 a nawet 4 kg, więc rozważ to przy wyborze odpowiedniego modelu. Cięższe nosidło może utrudniać noszenie dziecka.

Deuter Kid Comfort Pro - oprócz nosidełka dodatkowy plecak Deuter Kid Comfort Pro - oprócz nosidełka dodatkowy plecak

Kluczowy pas biodrowy

Szereg nosidełek ma ramę z aluminium lub ze stopu aluminium. Razem z pasem biodrowym rozkładają ciężar dziecka i sprzętu wzdłuż pleców, ramion i bioder. Odciążają tym samym ramiona, szyję i dolną część pleców. Nosidełko z wyściełanym pasem biodrowym jest kluczowe. To nie tylko większa wygoda. Chodzi właśnie o przenoszeniu ciężaru na biodra. Pasy naramienne mają służyć jedynie do kontrolowania ruchu plecaka. Nosidło powinno się dopasowywać w pasie, a nie w ramionach. Jeżeli na ramionach będzie zbyt duży ciężar, postawa ciała pójdzie do przodu, a to wpłynie negatywnie na chód. Mimo że ciężar dziecka będzie równomiernie rozłożony na nosidełku, nie oczekuj, że będzie ci lekko. 11-kilogramowe dziecko wciąż będzie ciążyło, zwłaszcza z upływem pokonywanych kilometrów.

Wbudowany stojak

Większość nosidełek z ramą ma wbudowany stojak, który ułatwia włożenie dziecka i założenie go potem na plecy. Nosidełko może stać do momentu, aż dziecko się spokojnie usadowi w siedzeniu. Jednak funkcja stojaka nie oznacza, że nosidło jest wystarczająco stabilne, by można go wykorzystywać jako fotelik. Miej to na uwadze.

Thule Sapling Elite - dużo miejsca co przechowywania Thule Sapling Elite - dużo miejsca co przechowywania

Siedzisko i pasy bezpieczeństwa

Szukaj nosidełka, które będzie w pełni regulowane. Dziecko powinno siedzieć wystarczająco wysoko, tak aby od początku mieć widok ponad twoje ramię. Ale znowu nie tak wysoko, żeby wypadło. Lepiej, żeby siedzisko było wyściełane, aby dziecku było wygodniej. Powinno mieć też odpowiednią głębokość, by podpierać plecy dziecka. Dobrze, żeby nosidełko miało otwory na nogi i żeby można je było regulować – wtedy dziecko się nie wyślizgnie. Dzięki klamrom i innym elementom zabezpieczającym pociecha będzie lepiej chroniona.

Przeczytaj także o:

Najsłynniejszym plecaku dla dzieci Bezpiecznym trekkingu w wakacje

Pasy naramienne, pasek piersiowy

Zakładanie i przypinanie nosidełka ma być proste. Wyściółka pasków naramiennych powinna być mocna i szeroka. Regulowana klamra na wysokości piersi ma utrzymywać pasy na ramionach i zapobiegać otarciom na szyi. Ogólnie rzecz biorąc, szukaj jak największej elastyczności pasków. Pasek piersiowy (lub mostkowy) powinien być regulowany tak jak szelki i pas biodrowy. Niektóre modele nosidełek mają specjalną podkładkę, która amortyzuje dolną część pleców.

Góry wzywają. Także tych najmłodszych

Daszki przeciwdeszczowy i przeciwsłoneczny

Skóra i oczy dziecka są bardzo wrażliwe, więc należy je chronić przed słońcem i złą pogodą. Większość nosidełek posiada osłonę przeciwdeszczową i/lub przeciwsłoneczną bądź marki oferują je jako dodatkowe akcesorium. Np. model Dromader Kangoo posiada udogodnienie w postaci daszku przeciwsłonecznego, na który dodatkowo można nałożyć pokrowiec przeciwdeszczowy. Nawet jeśli modele posiadają oba daszki, upewnij się, że chronisz swoje dziecko. Załóż mu kapelusz z rondem i koszulkę z długimi rękawami. Posmaruj mu kremem z filtrem buzię, uszy, ręce i nogi.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Nosidełka najczęściej wykonane są z odpornych na wilgoć i wytrzymałych materiałów. Mają miękko wyściełane szelki i pas biodrowy, pętle troczące oraz kieszonki na akcesoria. Modele bardziej zaawansowane wyposażone są w przewijak, wyjmowaną torbę na pieluchy, lusterko umożliwiające obserwację dziecka czy poduszkę. Większość nosidełek projektuje się z myślą o wędrówkach pieszych. Są duże i znacznie droższe. Ich szereg funkcji może się nie przydać, gdy zabierasz dziecko jedynie na zakupy czy krótkie spacery. Przed wyborem odpowiedniego modelu zastanów się, jakie będzie jego główne przeznaczenie.

Dromader Koala - z daszkiem chroniącym przed słońcem Dromader Koala - z daszkiem chroniącym przed słońcem

Zdecyduj, kto będzie korzystał z nosidełka. Mama czy tata? A może oboje? Nosidło powinno być regulowane, aby pasowało do sylwetki męskiej i kobiecej. Np. model Kid Comfort marki Deuter zaprojektowano tak, by pasował dla mamy i taty. System nośny wyposażono w szczuplejsze szelki i płetwy biodrowe niż w plecakach Deuter i nieco szersze i większe niż w modelach z serii SL.

Ból pleców może być zmorą wielu rodziców, dlatego warto się upewnić, że nosidełko będzie pasować idealnie. Oczywiście ważny jest też komfort dziecka. Regulowana uprząż zapewni dziecku bezpieczeństwo. Wyreguluj i dopasuj wszystkie pasy i klamry, tak by bezpiecznie ułożyć dziecko. Ważne jest też to, abyś dostosował wagę dziecka do limitów masy, jaką może przyjąć dany model nosidełka.

Wspólne trekkingi od najmłodszych lat tworzą nierozerwalne więzi Wspólne trekkingi od najmłodszych lat tworzą nierozerwalne więzi

Autor: SOOV Autorzy