Bieganie nocą – rób to bezpiecznie
Spis treści
Jest coś pociągającego w bieganiu nocą. Godziny dzienne niosą te same widoki, dźwięki, wzmożony ruch uliczny i przewidywalny codzienny zgiełk. W nocy wszystko się zmienia. Niższe temperatury latem, mniejszy ruch pieszy i samochodowy, oblicze miasta spowite w nowym świetle. Z odpowiednim sprzętem i właściwym nastawieniem bieganie nocą jest proste i bezpieczne.
Bieganie nocą pozwala na elastyczność w planowaniu treningu i dostosowanie się do planu dnia: pracy i innych obowiązków życiowych. Mimo że na początku może się to wydawać trudne, z właściwym sprzętem i pozytywnym nastawieniem szybko wejdziesz w biegowy rytm. Ważne, abyś pamiętał o podstawowych zasadach: mieć przy sobie dowód osobisty, być widocznym, być świadomym otoczenia, mieć plan i dobrze się bawić.
Bieganie nocą wymaga odpowiedniego sprzętu i nastawieniaBieganie po mieście
W zależności od miasta, w którym mieszkasz, bieganie nocą będzie posiadało 2 zmienne: twoją zdolność bycia widocznym i ludzi, których napotkasz. Uprość czynność biegania. Znajdź dobrze oświetloną trasę. Naucz się jej w ciągu dnia, a następnie biegnij nią w nocy. Chociaż próby wtopienia się w otoczenie mogą być kuszące, to twoja zdolność bycia widocznym sprawia, że jesteś bezpieczniejszy. Odzież i akcesoria o wysokiej widoczności powinny być podstawą twojej garderoby. Trzymaj się chodników i wyznaczonych ścieżek. Jeśli masz taką opcję, biegaj ze znajomym, grupą czy klubem. Jeśli natkniesz się na jakieś podejrzane towarzystwo, przewaga liczbowa może działać na twoją korzyść. Oglądanie miast w blasku księżyca, latarni ulicznych, a nawet światła z czołówki powinno być zabawą. Dlatego nie zapomnij się zatrzymać i cieszyć się wrażeniami.
Buty biegowe zapewnią ci odpowiednie wsparcie. Na zdjęciu On RunningBieganie po drodze
Decydując się na bieganie po drodze, twoim głównym celem staje się widoczność. Zawsze zakładaj, że nikt cię nie zobaczy, więc podejmij odpowiednie kroki. Miej ze sobą latarkę lub czołówkę. Biegaj pod prąd, abyś łatwo dostrzegł wszystko, co zmierza w twoim kierunku. Słuchawki zostaw w domu – zdolność słyszenia otoczenia jest równie ważna jak zdolność widzenia. Wybieraj odzież w jasnych kolorach. Producenci odzieży do biegania oferują koszulki, spodnie, czapki czy rękawiczki w dobrze widocznych kolorach lub z odblaskowymi detalami. Jeśli jaskrawe kolory nie są dla ciebie, rozważ zakup kamizelki do biegania.
Kamizelki biegowe: Camelbak, La SportivaBiegi trailowe w pobliżu miasta
W tym wypadku sztuczne światło, komunikacja i przygotowanie są twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Musisz dostrzegać szlak, identyfikować skały, kamienie, nierówny teren, koleiny i wszystko, co może wyrosnąć ci spod stopy. Biegaj z lekką latarką w dłoni lub czołówką ustawioną na średnim lub niskim poziomie. Zbyt wysokie światło pogorszy widzenie w nocy, a zbyt niskie uniemożliwi rozpoznawanie terenu. Rozważ latarkę czołową z solidną opaską, która pomoże wyeliminować przemieszczanie się źródła światła.
Przeczytaj także:
Jak zacząć biegać w górach Bieganie w TatrachPonieważ bieganie nocą wyznaczonym szlakiem nie sprzyja spotykaniu innych biegaczy, rozważ opcję treningu ze znajomym. Jeśli wybierasz się solo, poinformuj przyjaciół, współlokatorów czy rodziców, gdzie i jak długo planujesz biegać. Zabierz więcej wody, niż potrzebujesz i więcej jedzenia, niż masz na to ochotę. Jeśli przydarzy ci się kontuzja lub utkniesz na szlaku, warto mieć dodatkowy prowiant. Bez względu na to, jaki dystans planujesz pokonać, podstawowy apteczka pierwszej pomocy może ci uratować życie. Nawet jeśli trenujesz blisko miasta, pomoc może się znajdować zbyt daleko.
Bieganie nocą na totalnym odludziu
Jeśli biegniesz z dala od bezpiecznego miasta, zakładaj całkowitą samowystarczalność. Koniecznie bardzo dobrze się przygotuj i przekaż swoje plany znajomym czy członkom rodziny. Najlepiej abyś wybrał się z kimś – jeśli nie dla bezpieczeństwa, to ze względu na czyste koleżeństwo. Obowiązują tu takie same zalecenia dotyczące odzieży i sprzętu, a najlepiej weź wszystkiego więcej. Zanim wyruszysz nocą, wcześniej poznaj szlak, oszacuj, ile czasu zajmie ci jego pokonanie. Zorientuj się, czy będziesz mieć tam zasięg i zrób listę osób, do których możesz zwrócić się po pomoc.
W plecak biegowy zapakujesz niezbędny sprzętNawet jeśli nie biegniesz daleko, w plecak biegowy zapakujesz dodatkowy sprzęt, którego potrzebujesz, aby czuć się pewnie, pokonując kilometry nocą. Temperatura może gwałtownie spadać, a znaki wieszczące zmianę pogody mogą nie być zauważalne w ciemności. Biegając wiosną i latem, miej ze sobą lekką czapkę, chustę i jakieś rękawiczki. W deszczowe miesiące nie zapomnij o oddychającej, przeciwdeszczowej kurtce. Bieganie zimą to całkiem inna para kaloszy. Jeśli biegasz nocą w śniegu, to zakładamy, że już odrobiłeś pracę domową.
Biegając nocą szlakiem, zapomnij o chęci bicia rekordów. Mierzenie czasów zostaw na porę dzienną. Rozkoszuj się bliskością natury, której nie doświadczasz na co dzień.
Biegając nocą, zaopatrz się w czołówkęAutor: SOOV Autorzy